Konum

Tarihi Yerler ve Müzeler

Sümela Manastiri (46,6 km)

Trabzon'un Maçka İlçesinin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sumela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adı ile anılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.

Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atinadan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6.yüzyılda İmparator Justinianus' un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine Generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

Sumela Manastırı'nın şimdiki durumuyla varlığını 13.yüzyıldan itibaren sürdürdüğü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliği' nden III Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştır. III Alexios' un oğlu III Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sumela yeni fermanlarla zenginleştirilmiştir.

Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesini takiben Osmanlı Padişahları pek çok manastırda olduğu gibi Sumela' nın da haklarını korumuşlar, bazı imtiyazlar vermişlerdir.
Sumela Manastırı'nın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamıştır. Bu dönemde son şeklini alan manastır pek çok yabancı seyyahın ziyaret ettiği, yazılarına konu edilen bir yer haline gelmiştir.

Sumela Manastırı'nda yer yer sökülerek alınmış olan ve oldukça harap bir görünüm taşıyan fresklerde işlenen başlıca konular İncil'den alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana'nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir.
Manastırın tehlike arzeden önemli bir bölümü restore edilmiş olup, restorasyon ve konservasyon çalışmaları devam etmektedir.

Ayasofya Müzesi (3,8 km)

Günümüzde müze olarak kullanılmakta olan Trabzon Ayasofya Kilisesi, Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edilmiştir. İngiliz seyyah ve araştırmacı G. Finlay tarafından 1427 yılına tarihlenen Çan Kulesi kilisesinin batısında yer almaktadır.

Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. Ayasofya, yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah ve araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Trabzon üzerine anlattıkları ile ünlü Evliya Çelebi (1648), Pitton Tournefort (1701), Hamilton (1836), Texier (18649), Trabzon Şakir Şevket (1878) ve Lynch (1893) yapıya önem veren kişiler arasındadır. 1868 yılında harap durumda olan caminin Bursalı Rıza Efendi'nin teşvikleriyle yeni baştan onarıldığı bilinmektedir.

I. Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane daha sonraları yine cami olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesinin işbirliği ile restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır.

Ayasofya'nın süslemelerinin önemli bölümünü meydana getiren fresklerde İncil'den alınmış konular canlandırılmıştır. Kubbede ana tasvir Hz. İsa'nın tanrısal yönünü aksettiren Pantacrator İsa'dır. Bunun altında bir kitabe kuşağı, daha altta ise melekler frizi bulunur. Pencere aralarında oniki havari tasvir edilmiştir.

Pandantiflerde değişik kompozisyonlar yer almaktadır. İsa'nın doğumu, vaftizi, çarmıha gerilişi, kıyamet günü gibi sahneler betimlenmiştir. Binanın arka kemerleri üzerindeki dairesel madalyonlarda portrelere yer verilmiştir. Yapının tonozlarında da İncil' den alınmış dini sahneler canlandırılmıştır.

Atatürk Köşkü (6,4 km)

Köşk, 19. yüzyıl başlarında Trabzon'a hakim Soğuksu Sırtlarında Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır.

Atatürk Kasım 1930'da Trabzon'u onurlandırdığında Köşk'te ağırlanmış ve çok memnun kalmıştır. Haziran 1937'de kendisi için düzenlenen Köşkte iki gece kalmış ve 11 Haziran gecesi bu Köşk'te bütün mal varlığını, canından çok sevdiği Türk Ulusuna armağan etme kararını almıştır.

Santa Maria Kilisesi (500 m)

Merkez Kemerkaya Mahallesinde bulunan yapı, Sultan Abdülmecit’ in emirleriyle Trabzon’a gelen yabancılar için 1869-1874 tarihleri arasında yapılmıştır. Halen kenti ziyaret eden yabancıların ibadetlerini rahatlıkla yaptıkları bir dini merkez konumundadır.

Trabzon Müzesi (250 m)

Ülkemizin sayılı Sivil mimarlık örnekleri arasında yer alan konağın bodrum katı hariç diğer kat duvarları tamamen kalem işi bezelidir. 1988-2001 yılları arasında Kültür Bakanlığınca restorasyonu tamamlanan Konak 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Konağın bodrum katı; Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı; Konak Teşhiri, birinci katı; Etnoğrafik Eserler Seksiyonu ve asma katı İdari Bölüm olarak düzenlenmiştir.

Kızlar Manastırı (1,1 km)

Boztepe’ nin yamacında şehre hakim bir mevkide kurulmuştur. İki teras üzerine inşaa edilen manastır kompleksi yüksek bir koruma duvarı ile çevrilmiştir. Manastır III. Alexios zamanında (1349-1390) kurulmuş birkaç defa onarılmış son şeklini 19. yüzyılda almıştır.

İlk olarak güneyde içinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişindeki şapel ve birkaç hücreden ibarettir. Kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve Alexios III karısı Theodora ve annesi Eirene’ nın portreleri yer almaktadır.

Doğal Güzellikler

Uzungöl (95,5 km)

Türkiye'nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına evsahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimide yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tesbit edilmiş 60'tan fazla endemik bitki bulunmaktadır. Uzungöl Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir.

Ayder Yaylası (161 km)

Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı bir yayladır. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer almaktadır. Ayder yaylası çok sayıda çiçek türleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar'a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplıdır.

Hıdırnebi Yaylası (36 km)

Hıdırnebi yaylası 1600 metre yükseklikte doğal güzelliği ve turistik tesisleri bulunan mesire yeridir. Hıdırnebi kayalıkları arkasında bulunan alanda düzenlenen şenliklerle anılmaktadır.

Sera Gölü (12,3 km)

Trabzon'un batısındaki Sera deresi üzerinde, Yıldızlı Beldesi sınırları içerisinde kıyıdan 1 km içerde bulunmaktadır. Dağ yamacının kayması ile oluşan bir baraj gölüdür. Genişliği 150-200 m arasında değişir. Çevresindeki tesislerle doğal güzellikler sunmaktadır.

Karaca Mağarası (97,5 km)

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü içerisindedir. Mağrada damlataşı şekilleri, sarkıtlar, dikitler, sütunlar, mağra çiçekleri, mağra incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını görebilirsiniz. Ayrıca Karaca Mağrasının havası astım hastalığı başta olmak üzere birçok solunum hastalığına iyi gelmektedir. Karaca Mağrası, denizden 1550m yüksekliktedir.

Ulaşım

Trabzon Havalimanı ( TZX ) 6 km
Trabzon Otogar (2,9 km)
Trabzon Limanı (1,1 km)

Camiler

Gülbahar Hatun Camii (1,6 km)
Çarşı Camii (600 m)
Ortahisar Camii (1,5 km)
Yeni Cuma Camii (1,3 km)
İskender Paşa Camii (350 m)

Kongre ve Kültür Merkezleri

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi (290 m)
Osman Turan Kongre Merkezi – KTÜ (4,1 km)
Atatürk Kültür Merkezi – KTÜ (4,5 km)
Haluk Ongan Tiyatro Sahnesi (1,5 km)

Alışveriş Merkezleri

Forum AVM (4,4 km)
Varlıbaş AVM (2,1 km)
Cevahir Outlet AVM (11,7 km)

Devlet Daireleri / Odalar / Üniversite

Trabzon Valiliği (2,3 km)
Trabzon Belediyesi (2,0 km)
Trabzon Ticaret Sanayi Odası (2,1 km)
KTÜ Farabi Tıp Fakültesi (5,2 km)
Karadeniz Teknik Üniversitesi (4,6 km)
Trabzon Dünya Ticaret Merkezi (11,7 km)
Avrasya Üniversitesi (7,6 km)
Trabzon Adliyesi (2,3 km)

Spor Merkezleri

Hüseyin Avni Aker stadyumu (2,8 km)
Hayri Gür Kapalı Spor Salonu (7 km)
19 Mayıs Kapalı Spor Salonu (2,3 km)
Haluk Ulusoy TFF Tesisleri (1,9 km)

Konsolosluklar

İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu (550 m)
Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu (1,4 m)
Gürcistan Başkonsolosluğu (1,3 km)
Almanya Federal Cumhuriyeti Konsolosluğu (250 m)
Avusturya Fahri Konsolosluğu (250 m)

Çevre Şehirler

Rize (78,6 km)
Artvin (252 km)
Sarp sınır kapısı (192 km)
Batum (206 km)
Giresun (134 km)
Ordu (179 km)
Samsun (331 km)
Erzurum (305 km)

Online Rezervasyon

Değişiklik / İptal
Copyright © Zorlu Grand Hotel A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.